Výstavy v I. poschodí zámku

U příležitosti výročí narození pana Karla Mikuláška, prštického rodáka, historika, sportovce, kronikáře, ale hlavně také fotografa, uspořádala obec Prštice ve východní chodbě  I. poschodí zámku výstavu jeho fotografií a dalších prací, na níž zachytil historické události života naší obce, tentokrát věnované místní myslivosti. Výstava je volně přístupná kdykoliv v době otevřeného vstupu do I. poschodí zámku, tj.  v pondělí a středu od 7.00 – 18.00 hod. (o prázdninách od 7.00 – 17.00 hod.) v ostatní dny po dobu otevření pošty PARTNER.

Na chodbě západní I. poschodí zámku bývá ke shlédnutí výstava pod názvem Morava tolerantní, která návštěvníky seznamuje s historií moravského náboženství v 15. – 16. století a souvisejících církevních staveb. Jsou zde uvedeny citáty významných představitelů té doby k náboženské otázce, dozvíte se mnohé o kostelích, kaplích, někde i  zámcích např. v Brně, Slavkově, Třebíči, Doubravníku, Strážku, Dolních Kounicích, Židlochovicích, Ivančicích, Rosicích, Nosislavi, Slavonicích, Velké Bíteši, Habrovanech, Mikulově, Náměšti nad Oslavou a také v Kralicích nad Oslavou. V současné době je tato výstava ke shlédnutí pouze po pravé straně chodby (od hlavního schodiště), po straně levé je nově instalovaná výstavka u příležitosti 130 výročí školy v Pršticích.

Na výstavce 130 let školy v Pršticích se můžete seznámit s dějinami školství naší obce a stručnými výpisy ze školních kronik. Získáte přehled o škole, jejich řídících učitelích (ředitelích), některých vyučujících, o počtu žáků, opravách i úpravách, které v budově školy byly prováděny po dobu její existence. Na výstavce jsou ke shlédnutí dobové fotografie budovy školy i žactva z několika tehdejších tříd, nechybí ani školní fotografie ze současnosti.