Z historie obce
Podle nálezů bylo u nás sídliště člověka v nejstarším neolitu - hrob nad tunelem sídliště - člověka pastevce a zemědělce, výrobce nejen pazourkových nožů, vrtáků, šipek, ale i dovedného zhotovitele kamenných sekyrek, motyk, mlatů, mlýnů apod., ale též zručného hrnčíře: nádoby s malovanou ozdobou. Zdejší krajina byla podle autentických nálezů obydlena již ve starším neolitu. I z doby bronzové zůstala památka v hrobech - za zahradami občanů, či v bažantnici. Při stavbě rolnických usedlostí přišli při kopání sklepů na hroby bojovníků z doby neolitu - 3 tisíce let před n.l.
První záznam o Pršticích - PIRSCHICZ je v zemských deskách moravských z roku 1289. U Prštic stávala ves Modřičky. Bývala statkem a sídlem vladyckým a příslušela v minulosti klášteru kounickému. Odtud pocházeli vladykové z Modřiček, o nichž jako majitelích se zmiňují Zemské desky moravské. Modřičky zpustly v 1. polovině 15. století v husitských válkách nebo za vpádu Rakušanů v roce 1432 na jižní Moravu. Nebyly obnoveny, přestože se toho kounický klášter dožadoval. Pozemky Modřiček byly připojeny k Pršticím. Stalo se tak za vlády krále Ladislava Jagelonského roku 1491. V pamětech se dále uvádějí Modřičky, jako pustá ves.
V Pršticích bývalo několik desítek lánů a půllánů. Roku 1901, když se dělil obecní les "Líchy" mezi starousedlé, rozdělily se i pozemky. Pastvin bývalo hodně. Pásly se ovce, krávy i prasata. Se zmizením posledních úhorů roku 1890 se přestalo i pást. Na stráních bývaly vinice, pěstoval se zde vičenec, vojtěška, chřest, později cukrovka. Z lesa na "Fialské" až k budově zámku vedlo dřevěné potrubí s jediným zdrojem nezávadné vody pro kojence v celém okolí. V místech bývalého kravína byla postavena nová sportovní hala. V letech 1868 - 1870 se stavěly prštické tunely - velký a malý 321 a 87 metrů s kruhovou klenbou. Odborné tunelářské práce prováděli Italové, pomocné práce sedláci a místní nádeníci. Bezzemkům nezbývalo nic jiného, než jen práce v lese, u sedláků nebo na statku. Tuto dobu popisuje i spisovatel V.K. Jeřábek (působil v Pršticích 19 let v roli učitele) ve své knize "Počestná obec Valčice".
Výňatek: Prštice 1289 - 1989 MNV Prštice roku 1989